تفاوت موتور پرده برقی فازی و پالسی

کنترل فازی موتور VS کنترل پالسی موتور

انتخاب موتور پرده برقی با توجه به شرایط محل نصب و با داشتن اطاعات کافی بسیار ساده است. از مهم ترین پارامتر هایی که باید به ان دقت شود میتوان به مواردی همچون: امکان تغییر در سیمکشی ساختمان ، دارا بودن سیستم کنترلر مرکزی خانه هوشمند ، استفاده از پروتکل ها و ماژول های بی سیم مثل Zigbee و Z-Wave اشاره داشت. این دو روش کنترل در پرده برقی بالاررو و کناررو به یک صورت عمل میکند. جهت اطلاع از اجزای سیستم پرده برقی کنار رو اینجا را کلیک کنید.

کنترل موتور پرده برقی به صورت فازی

به منظورکنترل پرده برقی و حرکت پرده برای باز و بسته کردن از این طریق می بایست سیم های برق ۲۲۰ ولت ورودی موتور را به طور مشخص به فاز و نول متصل کرد. این نوع موتور ها معمولا ۴ یا ۵ سیم ورودی دارند.

در مدل ۵ سیمه روش فازی، سه سیم جهت تغذیه و حفاظت به فاز و نول و ارت متصل میشوند . دو سیم دیگر برای حرکت باز شدن ، بسته شدن استفاده میشود. در مدل ۴ سیمه دو سیم مربوط به تغذیه موتور، سیم فاز را ندارد و فاز تغذیه از دو سیم دیگر استفاده میشود. در روش فازی شما میتوانید به راحتی از کلید های دیواری ساده و لمسی استفاده کنید. این روش یکی از راهکار های اتصال موتور پرده برقی به کنترلر مرکزی خانه هوشمند می باشد و به هر برند تجهیزات خانه هوشمند سازگار می شود. مدل ۵ سیمه نسبت به موتور ۴ سیمه کاربرد بیشتر و سازگاری بالاتری دارد. از دیگر مزایای موتور ۵ سیمه استفاده از ریموت کنترل در کنار دیگر سناریو ها می باشد( به دلیل برقرای تغذیه مدارات موتور)

از مشکلات استفاده از این روش نیاز به تغییرات در سیم کشی ساختمان می توان اشاره کرد.

جهت بررسی اتصال ۴ سیمه اینجا را کلیک کنید..

راه اندازی پرده برقی فازی
راه اندازی پرده برقی پالسی

کنترل پرده برقی به صورت پالسی

اگر مشکلات نظیر عدم سیم کشی، استفاده همزمان از ریموت و عدم وجود کلید دیواری مخصوص پرده برقی وجود داشت. شما میتوانید از حالت پالسی استفاده کنید. بر روی موتور ها یک سوکت RJ11 (سوکت تلفن) وجود دارد. ۴ پایه استفاده شده در این سوکت عبارتند از : پایه COM ، پایه Open ، پایه Close و پایه Stop شما میتوانید با اتصال هر یک از پایه ها به پایه COM، موتور پرده را دستور داده و حرکت اون پایه متصل شده را انجام دهد. بسیاری از ماژول ها و پروتکل های خانه هوشمند نظیر Zigbee و Z-Wave از این طریق موتور پرده را به حرکت در می اورند. عملا شما نیازی به تغییر در سیم کشی ساختمان نیاز نخواهید داشت. همچنین ریموت پرده برقی را نیز همزمان میتوانید استفاده کنید.

سوال خود را در رابطه با این پست اینجا از ما بپرسید